Arkhe Mimarlık - Fuar stand tasarımı ve kurulumu resim anlatım

Fuar stand tasarımı ve kurulumu resim anlatım fuar stand tasarımları

Fuar stand tasarımı ve kurulumu resim anlatım

Tasarımı tamamlanan ve onaylanan fuar standın müşteri temsilcisi tarafından müşterinin isteği doğrultusunda imalat ekibine (ahşap ustası, Elektrik ustası, demir ustası ve reklam bölümüne) müşterinin stand içerisinde olmasını istediği malzemeler ilk öncelikle anlatılır bu malzemeler halı, parke, podyum, deri  koltuk, ahşap masa, dekoratif çiçekler, broşürlük, bistro masa, sandalye buzdolabı ve evye gibi malzemelerdir. Fuar Standı içerisindeki istenilenler detaylar müşteri temsilcisinin çıkarmış olduğu imalat formu ile birlikte mimarın verdiği autocad çıktıları ile imalat ekibine teslim edilir.

İmalat ekibi fuar standı üzerindeki malzemelerin ölçülerini çıkararak imalata başlar. Standın temeli olan kolonlar önceden hazırlanarak kuruluma hazır hale getirilir. Standın duvar ekleri kesilir hazırlanır ve istiflenir. Stand içerisindeki kapı üzeri, kapı kenarı ve bankosu hazırlanarak istiflenir. Stand zemini ve standın zeminine göre zemin kenar çıtaları hazırlanır ve istiflenir.

Stand içerisinde eğer varsa CNC parçalar hazırlanarak imalat ekibine teslim edilir. İmalat ekibi bu CNC parçalar ile standın oval ve dekor kısımlarını hazırlar ve bu malzemeleri özel olarak paketlenip diğer stand malzemelerinin yanına istiflenir.

Standın belli bölümlerini ahşap malzemeler taşıyamayacağı için demir konstrüksiyon ile demir ustaları tarafından stand desteklenir ve güvenilir hale getirilir. İçerisine korkuluk, asma tavan ile standın sağlam olması ve dekor bakımından zengin göstermesi sağlanır ve bu malzemeler paketlenerek diğer stand malzemeleri yanına istiflenir. Elektrik ekibi projede kullanılan stand içi elektrik malzemelerini hesaplar ve bu malzemeleri önceden hazırlayarak test işleminden sonra paketler ve diğer stand malzemeleri yanına istifler. Stand içerisindeki cam veya pleksi malzemeler imalat ekibi tarafından imalata verilen ölçüler doğrultusunda hesaplanarak hazırlanır ve diğer malzemelerin yanına istiflenerek paketlenir. Stand içerisindeki logo, dijital gibi malzemeler reklam bölümünde hazırlanır.

Bu hazırlanan logo eğer kabartma olacak ise CNC bölümüne gönderilir. Burada hazırlanan CNC logo kabartma yazılar reklam bölümüne teslim edilir. Reklam bölümü bu yazıları renklerine göre boyar ve kuruduktan sonra zarar görmeyecek şekilde ambalaj yapıp, standaki diğer malzemelerinin yanına istifler.

Stand içerisindeki dijtal resimler firmadan yüksek çözünürlük ve ölçülü olarak alınarak, firmadan geldiğin de baskıya uygunluğuna ve ölçülerine bakılarak baskı makinesinde basılarak reklam bölümüne teslim edilir. Reklam bölümü bu baskıları stand içerisindeki kullanılacak bölümlere uygular ve paketlenerek diğer stand malzemeleri yanına istifler. İmalat sorumlusu istiflenen malzemeleri tekrar kontrol ederek sayım yapar ve fuar alanına eksiksiz bir şekilde gitmesi sağlanır.

Tüyap Fuar Merkezi, CNR Fuar Merkezi yada yurt dışı fuar alanına ilk öncelikle istiflenen bölümden sadece zemin malzemeleri alınarak stand alanına gidilir ve bu zemin malzemeler eğer halı ise stand zemininin düz olması için çizgi lazer ile zeminin düz olması sağlanır eğer stand zemini düz değil ise sunta yada strafor malzeme ile zeminin düz olması sağlanır ve kullanılacak zemin malzemesinden başlayarak kurulum hızlı bir şekilde başlar.

Eğer stand zemini podyum ise yine çizgi lazer ile standın zeminin düz olması sağlanır podyum ayakları ve çıtaları dağıtılarak podyum kurulumu tamamlanır. Stand zemini parke ise yine çizgi lazer ile standın zemini düz olması sağlanır ve parke çıtaları takılarak zemin tamamlanır.

Fuar Standın duvar malzemeleri ve kolonları depodan fuar alanına getirilir ve stand kurulumuna başlanır. Önce standın kolonları stand içerisine monte edilir ve daha sonra standın duvarları kolonlara monte edilerek standın ana iskeleti çıkarılır. Stand bölmeleri eklenir ve varsa asma kat bölümü yapılarak hazırlanır.

Stand asma katını demir ustaları tarafından demir konstrüksiyon ile asma kat sağlamlaştırılır ve stand içerisindeki diğer demir konstrüksiyon bölümlerini tamamlanır.

Stand içerisinde kullanılacak olan spot, aplik, halojen ve diğer stand aydınlatma malzemelerini elektrik bölümü tarafından stand içerisine montajı sağlanır.

Boya ustaları standın boya olacak bölümlerini alçı öncesi duvar ek yerlerine derz bandı çekilerek boyanın çatlaması engellenir, daha sonra 2 kat alçı çekilerek standın alçı bölümleri zımpara yapılarak boyaya hazır hale getirilir. Müşterinin vermiş olduğu boya renk kodlarına göre boya işlemi başlanır. Boya işlemi bittikten sonra stand içerisindeki CNC dekor, raf, cam, demir, ve ayna gibi dekor malzemeler yerlerine monte edilir.

Reklam bölümü daha önce hazırladığı Dijital görselleri ve stand içerisinde kullanılacak olan kabartma yazılar, folyo, vinil, one way vision, mesh gibi malzemeleri uygular.

 

Kurulum ekibi standın son kontrolleri yapar eğer stand içerisinde eksiklikler varsa tamamlar ve daha sonra temizlik ekibi stand içerisindeki raf, masa, sandalye, zemin gibi standın genel temizliğini yapar.

 

Standın tüm işlemleri bittikten sonra müşteri temsilcisi müşteriye teslim tutanağı ile standı teslim eder.

 

Sosyal Medyada Paylaş

1 Yorum

  • 27.12.2017

    Fuar Stand tasarımı konusunda bu denli detaylı bir bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş.

Bir Yorum Yazın

Bu sayıyı yandaki kutuya yazınız